Sunday, April 15, 2012

par reci o pripremi za farbanje

Niko vam nikada nije rekao da mozete i sami da ofarbate neki predmet sami, mozete meni je trebalo manje od 100 radnih sati da shvatim kako sve funkcionise i koliko priprema za farbanje cini 95% celog posla oko farbanja...  Ali ne mislim na farbanje vrata ili tarabe ili ograde cetkom mislim na farbanje metalnih povrsina sa sve kompresorom i pistoljem za farbanje, vecina vas ce reci a odakle mi kompresor ili pistolj, a valjda znate nekog ko zna nekog da ima kompresor a pistolj kupite na najlonu kod Bugara i Rumuna imaju neke ok pistolje a cene pristupacne...  a sve to ide sledecim redom ciscenje-zastita-farbanje-i gotovi ste.
 Ukoliko se ipak odlucite da ne kupujete pistolj jer kompresor nikako ne mozete da pozajmite jer nemate od koga onda uvek u bilo kojoj farbari mozete kupiti sprej koji vam odgovara, farbanje se vrsi na temperaturi koja je 15 stepeni ili visa ne na direktnom suncu, sprej se mora dobra promuckati oko jednog minuta i farba u samom spreju ne sme biti hladna tj. mora se zagrejati na temperaturu vazduha... na samom spreju pise da nanosite farbu iz spreja sa razdaljine od 15 do 30 cm ali ako prvi put tako nesto radite mozee i sa vece udaljenosti od recimo 35 ili cak 40 cm ali videcete vec kako vam ide i bolje manje farbe pa iz vise puta nego sve iz jedne ruke pa da sliva . . .  Sledece sto treba da znate jeste da su ti sprejevi na nitro bazama sto znaci da se relativno brzo suse sto znaci do 15 minuta jedan sloj isto je i sa farbanjem sa kompresorom ali sve zavisi kako podesite pistolj tj. od kolicine farbe koju pistolj koristi vise farbe duzi period susenja i obrnuto. 
Priprema
Odnosno ciscenje dela koji treba da se farba moze biti i citav auto ili neka veca povrsina, se sastoji iz odmascivanja tog dela i ciscenja od rdje. Najpouzdaniji nacin ciscenja dela jeste peskarenje tj. ciscenje dela mesavinom peska i vazduha pod visokim pritiskom prporucuje se za menja delove npr. felne i slicne stvari ali ko ima mogucnosti moze da peskari i ceo auto :) ali ja preferiram brusenje i smirglanje. Mozete smirglati vodenom smirglom ako vam se cini da deo nije toliko zardjao i relativno ravan ili suvom kada je potrebno odstraniti i rdju. I vodene i obicne smirgle imaju svoje granulacije tj finocu, kada zavrsimo sa smirglanjem nanosimo sloj ili dva ili tri zastitne tj. osnovne farbe koja kao sto joj i ime kaze sluzi za zastitu od daljeg rdjanja dela. Posle zastite farbom ukoliko ste brusili deo trebalo bi naneti sloj zastitne plastike da se popune udubljenje razne neravnine ili vece ogrebotine. Plastika se koristi kao prvi sloj i grublja je od gita kada kupujete plastiku uz nju dobijete i tubicu ucvrscivaca koji se mesa sa plastikom da bi se ista stvrdla i mogla dalje da se smirgla i ravna, posle nanosenja plastike i njenog smirglanja koje uopste nije lako i vrlo je zamorno pogotovo ako namazete vise nego sto treba sledi gitovanje, za popunajvanje manjih udubljenja riseva-sitnih ogrebotina uglavnom koristim body-jev "soft plus git koji je u svetlo plavoj kutiji koji se mnogo lakse smirgla i morate paziti da ne preterate u smirglanju da ne bi skinuli previse gita i ponavljali postupak gitovanja! Nakon zavrsnog gitovanja i smirglanja, plastiku obicno smirglam obicnom smirglom granulacije 100 ili 80 a kada je git u pitanju obicno je to smirgla 150 ili 200 a nekada cak i 250. I posle tog finog smirglanja na osmirglanom delu ostaju fini risevi koji nisu vidljivi okom i ne mogu se osetiti pod rukom. Tada koristite spric git ukoliko nije velika povrsina moze odlicno da posluzi i jedan \sprej koji se kupuje u farbari. Preporuka kada se koristi spric git jeste da deo koji je spric-gitovan ostane da se susi 24h jer se posle spric gitovanja smirgla vodenom smirglom finih granulacija, kako? Kanta vode smirgla u vodu i deo koji se smirgla mora stalno biti vlazan tj mokar. Nakon svega toga farbanje i posao je gotov. Gore u tekstu ima kako se koristi sprej u nekom od narednih postova detaljnija uputstva oko farbanja :)

1 comment:

  1. Super savjeti za samostalno farbanje ograde. Stvarno nisam vidjela još ovako dobro opisan proces. Vjerujem da je dobra priprema ključna u cijelom procesu farbanja i dugotrajnosti.

    ReplyDelete